fbpx

Planowanie ślubu i wesela – o czym musisz wiedzieć

Ślub i wesele to z pewnością wydarzenia wymagające miesięcy planowania.

To nie tylko ustalenie takich elementów podstawowych jak dzień ślubu, przygotowanie listy gości weselnych, ustalenia miejsca przyjęcia weselnego czy ostateczne zaproszenia ślubne. Planowanie ślubu oraz wesela nie zaczyna się, a nawet nie kończy na zaproszeniu rodziców, rodziny czy znajomych. Warto zadbać o wszystkie szczegóły, od miejsca, dat, gości poprzez tort, podziękowania czy atrakcje. Odpowiednio wcześniej ustalony harmonogram pozwoli wam nie pogubić się w gąszczu różnych obowiązków związanych z uroczystością. Co może pójść nie tak? Czy potrzebny ci wedding planner? Jakie są etapy planowania ślubu?

Od iskry do pożaru, czyli lista zagadnień, które mogą pójść źle

Ślub i wesele to najważniejsze wydarzenie w naszym życiu. Ważne jest dla nas, aby zorganizować je perfekcyjnie. Z drugiej strony jest bardzo wiele rzeczy, które mogą pójść nie tak, jakbyśmy chcieli. Dla młodej pary, która decyduje się na wspólne życie, te ślubne wpadki mogą być niezwykle deprymujące. Podstawowa zasada brzmi, aby nie przejmować się niepowodzeniami, bo nie ma jednego idealnego wesela. Zawsze znajdzie się taki chichot losu, który zakłóci waszą ceremonię. Może w restauracji, w której organizujecie wesela akurat zepsuje się klimatyzacja, być może wspaniale zapowiadana pogoda zamieni się w ulewny deszcz, a może wasz samochód ślubny ulegnie akurat awarii. Są rzeczy które trudno przewidzieć i które mogą się wydarzyć.

Dla własnego spokoju warto wiedzieć, gdzie mogą pojawić się problemy. Przed ślubem jesteśmy tak zaaferowani, aby wszystko było w porządku, że zwracamy uwagę na estetyczne elementy. W sukni ślubnej i butach możemy wyglądać cudownie, ale co z tego, jeśli okażą się niedopasowane lub wygodne? Żadna panna młoda nie chciałaby przeżyć wesela w sukni, którą jest dla niej kulą u nogi. Kolejną rzeczą jest nieprzemyślany makijaż lub przesadzenie z solarium czy dobranie niewłaściwej fryzury. Złym doradcą podczas planowania jest pośpiech, zaś częstym grzechem przekraczanie przyjętego budżetu. W tych jednak elementach może nam pomóc planer ślubny. 

W czasie ślubu również mogą się wydarzyć nieprzewidziane rzeczy, a do najczęstszych należą spóźnienie pary młodej czy gości, pomyłki w przysiędze ślubnej czy różne wpadki związane z obrączkami. 

Również w trakcie wesela jest wiele sytuacji, które mogą powodować nerwy. Złe rozmieszczenie gości, niefortunne zabawy czy toasty weselne, braki kultury czy pijaństwo gości, źle dobrane menu czy alkohol. Najgorsze jednak jest sztywne podejście pary młodej do wpadek. Spróbujcie zatem podejść do nich z humorem i dystansem.

Fachowa pomoc przy ślubie?

W branży ślubnej coraz większą popularnością cieszy się weeding planner. Organizacja wesela to zajęcie stresujące, dlatego pomoc fachowca w zewnątrz może wam się przydać np. aby stworzyć swoisty regulamin wesela, pomóc wam w wyborze kreacji w salonie sukien ślubnych, stworzyć wam własną stronę ślubną, ustalić wszelkie szczegóły przyjęcia weselnego. 

Wedding planner to osoba, która pozwala wam uzyskać nieco spokoju i pozwala ogarnąć weselny chaos. Czym dokładnie się zajmuje? Między innymi negocjowaniem korzystnych umów z podwykonawcami, wyborem usługodawców wesela (zespołu, kamerzysty, fotografa), znalezieniem miejsca na wesele, organizacją atrakcji weselnych, wynajmem transportu,  planowaniem poprawin, pomocą w dekoracjach czy wyborze tortu, opracowaniem budżetu, pomocą w wyborze sukni i garnituru, organizacją papeterii ślubnej i wieloma innymi. 

Współpraca z wedding planner to zatem kontrola wydatków, wsparcie na każdym etapie organizacji wesela, czerpanie z doświadczenia konsultanta i najnowszych trendów, oszczędność czasu czy radość z samej uroczystości. Warto zatem rozważyć opcję zatrudnienia kogoś do pomocy.

Etapy ślubnego harmonogramu

Wiecie już co może się zepsuć, co zrobić aby uniknąć wpadek. Jak jednak zabrać się do rzeczy, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się wykonywać harmonogram samodzielnie? Jak ustalić listę gości? Czy utworzyć księgę gości? Jakie upominki i prezenty dla gości wybrać? 

Rok przed ślubem ustalcie datę ślubu, oszacujcie liczby gości, znajdźcie salę weselną, ustalcie jaki ślub bierzecie – czy ślub kościelny czy ślub cywilny, a może ślub w plenerze? Można dowiedzieć się więcej czytająć dodatkowe poradniki w tym zakresie jak np.
https://o-slubie.pl/zaplanuj-piekny-slub-cywilny/

Pół roku wcześniej ustalcie dokładną datę i godzinę ślubu, wybierzcie konkretny lokal na wesele, ustalcie z proboszczem godzinę ślubu w kościele, zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie, przygotujcie stroje tj. garnitur i suknię ślubną, zorganizujcie spotkanie rodziców. 

Na ok 4-5 miesięcy przed ślubem, gromadźcie niezbędne dokumenty takie jak odpisy kościelne, dowody osobiste, wybierzcie świadków i druhny, ustalcie z organistą repertuar na ślub, zaplanujcie oprawę muzyczną i wybierzcie zespół na wesele, poinformujcie pracodawców o ślubie i weźcie wolne, zaplanujcie podróż poślubną, wybierzcie fotografa i kamerzystę, zarezerwujcie samochód na ślub. 

3 miesiące przed ślubem to czas na wybór i zamówienia obrączki, wybór zaproszenia na ślub, wybór listy prezentów i złożenie dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego.

2 miesiące wcześniej zamówcie tort, ustalcie menu, dekoracje, alkohol, zarezerwujcie termin u kosmetyczki, fryzjera, wizażystki, ustalcie wieczór panieński i kawalerski, zweryfikujcie listę gości, zamówcie dekoracje kościelne, samochód, bukiet i stroiki.

Miesiąc przed ślubem poproście o potwierdzenia przybycia od gości, przemyślcie plan stołów (czy stoły weselne mają być mieszane czy rozsadzić je rodziną jednej strony), ustalcie konkretny przebieg ceremonii, gry, zabawy, dokonajcie spowiedzi przedślubnej.

Tydzień przed ślubem zweryfikuj ostateczną liczbę gości, sprawdź pogodę, ustal plan rozsadzenia gości.

Dzień przed ślubem przygotuj dokumenty, odbierz kwiaty, dokonaj drugiej spowiedzi przedślubnej.

Jeśli wszystko dobrze rozplanujecie, na samej uroczystości będziecie mogli jedynie chłonąć wrażenia i czerpać radość z waszego szczególnego dnia.

Dodaj komentarz